Co to jest kolimator?
Przejście z mechanicznych przyrządów celowniczych to jeden z najskuteczniejszych i najlepiej odczuwalnych w skutkach procesów usprawniania naszej broni palnej. Różnice między mniej lub bardziej precyzyjnymi lufami w przypadku początkujących strzelców będą praktycznie nieodczuwalne - nadal to właśnie użytkownik będzie najsłabszym elementem układu. Zmianę celownika mechanicznego na optoelektroniczne natomiast jest zmianą niebagatelną i po przystosowaniu do nowego urządzenia, zdecydowanie odczujemy zalety, które zapewnić nam może kolimator.
Co to jest celownik kolimatorowy?
Przede wszystkim, czym jest kolimator i dlaczego zapewnia przewagę nad klasycznymi przyrządami. Kolimator to urządzenie optoelektroniczne - jego funkcjonowanie opiera się na działaniu układu optycznego - zwierciadeł - oraz elektronicznego - emitera, który generuje znak celowniczy. W zależności od tego gdzie umieszczony jest emiter, zwierciadło będzie skierowane tak, aby odbijać od niego światło w kierunku oka użytkownika. Nie ma zatem powodu do niepokoju gdy zobaczymy, że obiektyw w kolimatorze zamkniętym jest ułożony pod kątem - dzieje się tak, ponieważ emiter umieszczony jest w ścianie urządzenia.
Różnice między stosowaniem kolimatora a przyrządów mechanicznych najłatwiej wyrazić korzyściami. Przede wszystkim kolimator umożliwia nam celowanie obuoczne, zdecydowanie bardziej instynktowne, oraz pozwalające na stałą obserwację otoczenia celu. Przyrządy mechaniczne do właściwego wycelowania wymagają zgrania trzech punktów - celu, muszki oraz centrum szczerbinki lub przeziernika. W przypadku kolimatora mamy tutaj jedynie dwa punkty - cel oraz plamkę - co przekłada się na zwiększoną szybkość celowania. Co więcej, punkt generowany przez diodę LED zdecydowanie lepiej przykuwa uwagę niż większość światłowodowych czy trytowych przyrządów.
Podobnie jak luneta, kolimator pozwoli nam uzyskać dobry obraz celu, nie przesłaniając go elementami montażu jak w przypadku muszki. W odróżnieniu jednak od lunet jest on pozbawiony paralaksy, oraz wymagań dotyczących odległości od oka użytkownika. Dzięki temu ten sam kolimator możemy zamontować zarówno na komorze zamkowej ARki jak i szynie zintegrowanej z rurą gazową karabinka AK i będzie funkcjonował poprawnie. W przypadku kiedy potrzebujemy przybliżenia, możemy zastosować powiększalnik - dodatkowy układ optyczny, najczęściej mocowany na zawiasie pozwalający na szybką zmianę powiększenia
Układ coowitness - kolimator i przyrządy mechaniczne
Celowniki kolimatorowe umożliwiają również stosowanie przyrządów mechanicznych w formie awaryjnego wsparcia. W przypadku modeli składanych możemy je ukryć gdy korzystamy z kolimatora. Mając jednak muszkę zintegrowaną z blokiem gazowym, będzie ona jednak wchodzić w obszar obiektywu. Układ tego typu - przeziernik, kolimator, muszka - nazywamy układem cowitness. Ze względu na popularność systemu AR-15 najczęściej spotkamy opisy tego układu oparte na standardowych wysokościach przyrządów A2. Wyróżnimy tutaj układ absolute cowitness oraz ⅓ cowitness, w których różnica polega na wysokości montażu kolimatora.
Pierwszy będzie dobrym wyborem jeśli korzystamy z przyrządów składanych - w przypadku działania kolimatora, plamka będzie na wysokości standardowych przyrządów celowniczych, dzięki czemu po rozłożeniu przyrządów mechanicznych będziemy mogli złożyć się do karabinka w identyczny sposób. Układ ⅓ cowitnes natomiast będzie dobrym rozwiązaniem w połączeniu z przyrządami stałymi. Przy celowaniu kolimatorem, jedynie niewielka część obrazu będzie zasłonięta przez przyrządy celownicze. W przypadku konieczności użycia przyrządów mechanicznych wystarczy nieco obniżyć linię wzroku. Co więcej, jeśli kolimator pozostaje aktywny, generowany punkt celowniczy obniży się, równając się z linią celowania.
Modele kolimatorów charakteryzują się zróżnicowanymi konstrukcjami, ze względu na szerokie spektrum modeli broni i sytuacji, w jakich mogą być stosowane. Znajdziemy niewielkie celowniki, tworzone z myślą o codziennym użytkowaniu i przenoszeniu w ukryciu, jak i masywne, spore gabarytowo modele dedykowane do stosowania w trudnym terenie.
Przede wszystkim możemy wyróżnić dwa typy konstrukcji - zamkniętą i otwartą. W otwartej konstrukcji znajdziemy jedną szybę - obiektyw, który w większości przypadków pełni funkcję zwierciadła odbijającego światło emitera w kierunku naszego oka. W zamkniętej natomiast przestrzeń, w której znajduje się emiter jest osłonięta obudową a oprócz przedniej szyby - obiektywu - znajdziemy tu tylną, która pełni rolę zamknięcia przestrzeni, bez wpływu na zjawiska optyczne.
Kolimator otwarty czy zamknięty?
Który typ warto zatem wybrać? To już zależy od zastosowania. W sytuacjach kiedy spodziewamy się, że nasze urządzenie może ulec łatwemu zabrudzeniu, wpływowi zjawisk atmosferycznych lub uszkodzeniom mechanicznym warto zdecydować się na kolimator zamknięty. Zabrudzenie emitera w tym przypadku jest niemożliwe, a wypełnienie wnętrza konstrukcji gazem obojętnym nie pozwoli na zaparowanie.
W przypadku kolimatorów otwartych istnieje ryzyko zabrudzenia emitera. Nie każdy jednak czołga się przez zabłocony teren ze swoim karabinkiem czy strzelbą, dlatego do wszelkich “czystych” zastosowań kolimatory otwarte sprawdzą się doskonale. Czy to w strzelectwie dynamicznym, myślistwie czy zastosowaniach profesjonalnych o typowo miejskiej specyfice modele o otwartej konstrukcji zapewnią nam komfort użytkowania dzięki niskiej masie i szerokiemu polu widzenia.